Smanjite bol i poboljšajte performanse

Važno je razumjeti da bol nije uvijek pokazatelj ozljede. U mnogim slučajevima, bol je signal preosjetljivog “alarmnog…

Kako predvidljivost utječe na naš život i kako se nositi s boli

Naš svakodnevni život lakše prolazi kada su stvari predvidljive. Kada znamo uzrok i posljedicu, osjećamo sigurnost i kontrolu. Primjerice, automobil nas sigurno vozi na posao, a redovito vježbanje nas čini snažnijima i podiže naše raspoloženje.

Međutim, što se događa kada se susretnemo s nepredvidljivim situacijama? Kada stvari ne idu prema planu, osjećaj sigurnosti može nestati, a percipirana prijetnja u našem umu se povećava. Ta prijetnja aktivira alarm u našem mozgu i živčanom sustavu.

Što kada se bol javi iznenada?

Zamislite da ste se ozlijedili posljednji put kad ste bili u teretani. Ili ste osjetili bol u leđima dok ste obavljali svakodnevne aktivnosti. Sada niste sigurni što je sigurno, a što nije. Ovaj osjećaj nesigurnosti može povećati stres i dodatno pojačati bol.

Kada se to dogodi, tijelo reagira. Mišići se napinju, kretanje postaje usporeno, a mozak ograničava brzinu i snagu kako bi vas zaštitio (kao što biste vozili automobil sporije da sumnjate u ispravnost kočnica). Osim toga, naš osjet na bol često postaje pojačan – mehanizam tijela koji nas pokušava spriječiti da napravimo nešto što bi moglo uzrokovati daljnju štetu.

Zašto se bol nekad zadržava duže?

U većini slučajeva, tijelo ima nevjerojatnu sposobnost samoozdravljenja. Ako mu damo odgovarajuće uvjete, ono će se oporaviti i bol će nestati. Međutim, ponekad se bol zadržava duže nego što bismo očekivali, čak i nakon što je tkivo zacijelilo.

Jedan od razloga može biti pojačana prijetnja. Kada mozak usvoji obrazac percepcije ugroženosti – bilo zbog boli, stresa ili nesigurnosti – može postati teže za cijeli sustav da se oporavi.

Studije pokazuju da osobe s kroničnom boli često percipiraju više prijetnji nego osobe bez boli. Ta preosjetljivost živčanog sustava može uzrokovati češće, intenzivnije i uznemirujuće epizode boli, stvarajući začarani krug. Bol se pojačava jer živčani sustav “uči” pojačano reagirati na stresore, čak i kad stvarne ozljede nema.

Kako prijedlog percepcije može utjecati na bol

Jedno zanimljivo istraživanje istražilo je povezanost između predvidljivosti, prijetnje i boli. Osobama s kompleksnim regionalnim bolnim sindromom (CRPS) pokazane su dvosmislene slike, poput one na kojoj mozak ne može odlučiti vidi li patku ili zeca. Rezultati su bili fascinantni:

  • 73% sudionika osjetilo je povećanje boli.
  • 13% sudionika je bilo toliko uznemireno da su morali prestati gledati sliku.

Ovo pokazuje kako mozak, kada je izložen nesigurnim i dvosmislenim situacijama, može dodatno aktivirati “alarmni sustav”, što rezultira većom osjetljivošću na bol.

Zaštitne reakcije tijela

Kada se suočavamo s prijetnjama – bilo da su stvarne ili percipirane – tijelo reagira zaštitnički. Neki od najčešćih simptoma uključuju:

  • Slabost.
  • Bol.
  • Umor.
  • Mučninu.
  • Migrene.
  • Vrtoglavicu.
  • Napetost ili smanjenu fleksibilnost.

Bol ne mora uvijek značiti ozljedu

Važno je razumjeti da bol nije uvijek pokazatelj ozljede. U mnogim slučajevima, bol je signal preosjetljivog “alarmnog sustava” našeg mozga i živčanog sustava. Dobra vijest je da možemo raditi na smanjenju te osjetljivosti.

Kako se nositi s preosjetljivošću?

Jedan od najboljih načina za prevenciju i liječenje preosjetljivog alarmnog sustava je kroz fizičku aktivnost i preoblikovanje percepcije boli. Evo nekoliko savjeta:

Trenirajte s varijabilnošću

Kako biste pripremili tijelo za sve situacije s kojima se suočavate u svakodnevnom životu, važno je uključiti varijabilnost u svoj trening. To uključuje:

  • Brzinu pokreta – Trenirajte i brzo i sporo.
  • Opseg pokreta – Uključite različite amplitude pokreta.
  • Različite vrste pokreta – Istražujte pokrete koji uključuju cijelo tijelo.
  • Položaj tijela – Mijenjajte položaj tijela, uključujući položaj glave.
  • Fokus očiju – Eksperimentirajte s pogledom tijekom pokreta.
  • Ciklus disanja – Uskladite pokrete s kontroliranim disanjem.

Rezervirajte termin!

Ako osjećate bol ili nesigurnost u svakodnevnim aktivnostima, ne morate se sami nositi s tim. Trening pod stručnim vodstvom Macut Koncept Therapy može vam pomoći da osjećate manje boli i više slobode u svakodnevnom životu. Javite nam se i rado ćemo vas podržati na vašem putu prema boljitku! 😊